





10 maja odbyło się uroczyste otwarcie dwóch wystaw czasowych w Galerii Sztuki Grunwaldzkiej:
BOGDANA SARWIŃSKIEGO- „Na początku był Druh” – wystawa aparatów fotograficznych polskiej marki Druh, zamienionych w wyjątkowe dzieła sztuki przez artystów z całej Polski – artysta fotografik (członek ZPAF), ur. w 1957 r. w Działdowie. Absolwent Studium Fotograficznego w Warszawie, członek Klubu 6×6. Ma na koncie kilka wystaw i nagród, jednak najbardziej interesują go fotograficzno-socjologiczne akcje z udziałem innych osób i nieprzewidywalnym finałem. Największą z nich była Fotografia dla syna – przesłanie w rok 2000 (1984–1987), w której udział wzięło 616 autorów z 29 krajów. Wystawa odbyła się m.in. w galeriach ZPAF w Warszawie. Od 2004 r. mieszka w Błędowie, gdzie poznał Wojciecha Fangora i stworzył album FANGORMAGORIE (2013).
ŁUKASZA RADWANA – „Wielkość urojona” – wystawa malarska -dziennikarz prasowy i telewizyjny, promotor sztuki, były szef działu kultury tygodnika „Wprost”. Obecnie związany z platformą Anywhere, gdzie tworzy portal KloszART. Opublikował setki tekstów o sztuce i architekturze. Znany z ciętego języka i bezkompromisowych opinii – nazwany „bulterierem polskiej sztuki”. Prowadził m.in. „Sztukomaniaka” (Domo+) i „Brać czy nie” (History).
Wydarzenie przyciągnęło licznych gości i miało wyjątkowo spektakularny charakter. Na samym początku uczestnicy spotkania wyszli z flagami, stworzonymi przez jednego z artystów, na Galerię Sztuki Grunwaldzkiej, co nadało całemu otwarciu wyjątkowy i symboliczny wymiar.
Na wydarzenie przyjechali artyści z całej Polski, a nawet spoza jej granic. Nie tylko uczestniczyli oni w otwarciu, ale byli również integralną częścią samej wystawy – to właśnie oni przekształcali aparaty fotograficzne w unikalne dzieła sztuki, nadając im nowe znaczenie i artystyczną tożsamość.