Warsztaty W dniu bezpłatnego zwiedzania Muzeum nie prowadzi lekcji muzealnych oraz warsztatów.

Kancelaria królewska

Zajęcia prowadzone są przez pracownika muzeum, który wprowadzi w tajniki średniowiecznej administracji. Uczestnicy w czasie zajęć dowiedzą się o pracy kancelarii królewskiej i książęcej. Między innymi, jak wytwarzano pieczęcie, jak wyglądał gotowy dokument, jakiego materiału piśmienniczego używano w kancelarii. W ramach warsztatów uczestnicy stworzą własny dokument wraz z pieczęcią. Średniowieczny koloryt zajęć podkreślą prowadzone zajęcia w stroju z epoki.
Czas trwania zajęć: 2 godziny
Cena: grupa do 30 osób – 300 zł, każda kolejna osoba 10 zł

Rycerzem być

Uczestnicy warsztatów zapoznają się bezpośrednio z etosem rycerskim i tradycją turniejową. Przy wykorzystaniu bezpiecznego (wykonanego z pianki) uzbrojenia poznają techniki walki średniowiecznym orężem oraz mogą sami stanąć w szrankach i rozgrywać między sobą turnieje rycerskie. Dodatkowym elementem jest nauka strzelania z łuku pod okiem instruktora.
Czas trwania zajęć: 90 minut
Cena: grupa do 30 osób – 500 zł, każda kolejna osoba 10 zł

 

Średniowiecze na srebrnym ekranie

Warsztaty, podczas których grupy dzieci i młodzieży będą mogły wcielić się w aktorów i reżyserów. Wybrane sceny z filmu „Krzyżacy” Aleksandra Forda zostaną zaprezentowane, a następnie odegrane przez uczestników z wykorzystaniem rekwizytów i strojów średniowiecznych, tak, aby mogły zostać nagrane kamerą. Uczestnicy uczą się obsługi sprzętu filmowego oraz technik aktorskich. Na zakończenie będą mogli obejrzeć i ocenić efekty swojej pracy.
Czas trwania zajęć: 3 godziny
Cena: grupa do 30 osób – 500 zł, każda kolejna osoba 10 zł

Być albo nie być - o to jest pytanie

Uczestnicy zajęć zapoznają się z teatrem średniowiecznym na podstawie wybranych fragmentów dział Williama Szekspira. Wykorzystując rekwizyty w postaci elementów stroju średniowiecznego mają szansę wcielić się w bohaterów Szekspirowskich tragedii i odegrać wybrane sceny.
Czas trwania zajęć: 2 godziny
Cena: grupa do 30 osób – 1000 zł, każda kolejna osoba 10 zł

W tanecznym korowodzie - czyli o roli muzyki i tańca w średniowieczu

Czy muzyk to szanowana profesja? Jakie znano instrumenty? Czym różniły się branle od tańców dworskich? Uczestnicy warsztatów zakończą swoje zajęcia nauką tańca z epoki średniowiecza.
Czas trwania zajęć: 2 godziny
Cena: grupa do 30 osób – 2000 zł, każda kolejna osoba 10 zł

Witraże - sztuka światła

Obejmuje wprowadzenie teoretyczne i historyczne, prezentację gotowych wyrobów oraz praktyczne wykonywanie przez uczestników pamiątek witrażowych techniką „tiffany” (szlifowanie, owijanie miedzią, lutowanie, patynowanie) z gotowych półproduktów. Prowadzone są przez mającą wieloletnie doświadczenie pracownię R.B. Witraże. Lekcja skierowana jest do wszystkich grup odbiorców ze szczególnym uwzględnieniem uczniów i studentów szkół plastycznych.
Czas trwania zajęć: 3 godziny
Cena: grupa do 15 osób – 300 zł, każda kolejna osoba 10 zł; grupa do 30 osób – 360 zł, każda kolejna osoba 10 zł