HASŁO EDD 2021: SMAKI DZIEDZICTWA
Z wielką przyjemnością prezentujemy Państwu temat Europejskich Dni Dziedzictwa 2021: „Smaki Dziedzictwa”!
Czas po odzyskaniu niepodległości był dla Polaków czasem budowania i wzmacniania wspólnoty narodowej przy jednoczesnym dzieleniu się bogactwem wielu nacji, religii i kultur rozwijających się wcześniej w trzech zaborach. Doskonałym przykładem tego bogactwa kulturowego są tradycje kulinarne, które odgrywały niebagatelną rolę w pielęgnowaniu obyczajów Polaków i tworzeniu wspólnoty rodzin i przyjaciół biesiadujących ze sobą. „Smaki Dziedzictwa” zachęcają do poznawania tradycyjnych produktów regionalnych, przepisów, które 100 lat temu królowały na polskich stołach oraz zabytków przetwórstwa spożywczego i dziedzictwa kulinarnego. Tegoroczna edycja EDD koncentruje się nie tylko na materialnych tradycjach rzemieślniczych (takich jak cukiernie, piekarnie, fabryki cukierków), ale również niematerialnych (staropolskich przepisach, tradycjach).
Zwijamy precle, pleciemy chałki, lepimy pierogi i kulamy gumiklyjzy, bo jak mawia przysłowie przez żołądek do serca, a mamy nadzieje, niemal pewność, że my Polacy kochamy nie tylko jedzenia, ale również kulturę. Posiłek to nie tylko poszczególne produkt, ale także rodzinne spotkania przy wspólnym stole, gdzie słuchamy opowieści, bawimy się i świętujemy. Niech ta edycja przypomni nam o kulturze jedzenia, kuchni tradycyjnej, regionalnej która ukazuje naszą różnorodność, a równocześnie jednoczy.
Niech będą to również opowieść dziadków, pradziadków, legendy domowe – co jadło się w czasie powstań, jak kuchnia poszczególnych zaborów różni się od siebie? Co było kiedyś przysmakiem, czym częstowano żołnierzy? Za jakim rarytasem tęskniono tuż po wojnie? Posłuchajmy co mają do powiedzenia nasi przodkowie!
Poprzez temat kulinarny podchodzimy do dziedzictwa na nowy sposób, mniej oczywisty. Warto popularyzować i upowszechniać wiedzę o tradycjach kulinarnych, które są nierozerwalnym elementem naszej historii i kultury. Warto je odkryć!
Nie zapomnijmy o znanym z okresu dwudziestolecia międzywojennego haśle reklamowym autorstwa Melchiora Wańkowicza CUKIER KRZEPI !, uznawanym za jedną z największych akcji reklamowych w dziejach naszego kraju. A nas niech krzepią „Smaki Dziedzictwa”!
Zachęcamy Państwa do udziału w obchodach EDD poprzez organizację wydarzeń, takich jak bezpłatne udostępnianie wejść do zabytków, otwarte dni zabytku, spacery z przewodnikiem, konkursy dla dzieci i młodzieży, wystawy itp.
Więcej informacji o Europejskich Dniach Dziedzictwa można uzyskać na stronie: https://edd.nid.pl/
Zapewniamy promocję wydarzenia w mediach regionalnych (radio, telewizja, prasa….. oraz materiały promocyjne (plakaty, ulotki, informatory).
WAŻNE!
Wydarzenia należy zgłaszać za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego, który dostępny jest na stronie: https://edd.nid.pl/zorganizuj-wydarzenie/.
Przed przystąpieniem do zorganizowania wydarzenia prosimy o zapoznanie się z regulaminem EDD (w załączeniu)
Zgłoszenia należy nadsyłać, w nieprzekraczalnym terminie, do 11 czerwca 2021 r.
Wydarzenie przesłane po tym terminie nie zostaną uwzględnione w informatorze Europejskich Dni Dziedzictwa województwa warmińsko-mazurskiego.
Materiały graficzne do pobrania: https://edd.nid.pl/pliki-do-pobrania/materialy-promocyjne-edd-2021/
Mamy nadzieję, że tegoroczne hasło spotka się z Państwa przychylnością i umożliwi realizację interesujących wydarzeń kulturalnych.
Zapraszamy do współpracy przy współtworzeniu tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa.
Koordynator Regionalny Europejskich Dni Dziedzictwa
Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku
Europejskich Dni Dziedzictwa
Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się każdego roku w II i III weekend września. W 2020 to 12-13 i 19-20 września w tym tydzień między weekendami. Każda edycja EDD posiada swój temat przewodni zgodnie z którym przygotowywany jest program wydarzeń EDD. Co roku hasło jest zatwierdzane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2020 roku Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się pod hasłem „Moja droga”.
Wydarzenia należy zgłaszać na stronie: https://edd.nid.pl/formularz-zgloszeniowy/.
Pamiętajcie, aby forma wydarzeń była bezpieczna dla uczestników. Zorganizuj wydarzenie w małej grupie, na świeżym powietrzu lub online – transmisje live z obiektów, wykłady, spotkania z ciekawymi osobami, prezentacje zbiorów online itp.
Na zgłoszenia czekamy do 29 maja 2020 r.
Komunikat:
Europejskich Dni Dziedzictwa
Europejskie Dni Dziedzictwa w 2019 r. odbędą się w dniach 7–8 i 14–15 września pod hasłem przewodnim „Polski splot”.
Wydarzenia powinny wpisywać się w hasło przewodnie EDD i przybliżać ich uczestnikom proces kształtowania się granic Polski po 1918 roku, przybliżając sylwetki osób, które angażowały się w proces budowania i utrwalania państwowości. Temat, przywołujący pojęcie „splotu” nawiązuje do wspólnego wysiłku Polaków związanego
z połączeniem kraju z trzech części funkcjonujących wcześniej w ramach oddzielnych organizmów państwowych zaborców. Jest okazją do pokazania jak powstawało państwo i nowe instytucje po okresie niewoli.
Hasło czytane wprost umożliwia organizację wydarzeń nawiązujących do tematu mody polskiej, krawiectwa, rzemiosła, tradycji tkackich, a co za tym idzie zakładów przemysłowych (przędzalni).
Dodatkowo materiał, osnowa na której powstało Państwo Polskie, to istna mozaika utkana ze splotów wielu tradycji oraz regionów etnograficznych z charakterystycznym strojem ludowym oraz dziedzictwem niematerialnym. Temat dziedzictwa niematerialnego warto podjąć również w kontekście wybrania Polski na wiceprzewodniczącego Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO na kadencję 2018-2019 jak również pierwszego polskiego wpisu na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Motyw splotu symbolizujący proces jednoczenia, budowy jest okazją do poświęcenia uwagi architekturze funkcjonalnej powstałej w okresie II RP. Architekci, urbaniści niczym tkacze kształtowali kraj od podstaw, odtwarzając infrastrukturę, modernizując miasta, budując siedziby nowych instytucji.
WAŻNE!
Ponadto informujemy, że zmieniła się formuła zgłaszania wydarzeń. Od tego roku za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego, który dostępny jest na stronie: edd.nid.pl/zorganizuj-wydarzenie, należy przesłać informacje o planowanych wydarzeniach.
Mamy nadzieję, że tegoroczne hasło spotka się z Państwa przychylnością i umożliwi realizację interesujących wydarzeń kulturalnych.
Koordynator Regionalny Europejskich Dni Dziedzictwa
Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku